V chráněném bydlení žena promluvila po letech ústavního mlčení

Paní Božena promluvila po mnoha letech mlčení. Impulzem jí byla životní změna. Polovinu života strávila v ústavní péči, od loňského léta bydlí v chráněném bydlení v Novém Jičíně. Se soukromím, volností a normálním životem se jí vrátila řeč. Nové zařízení viditelně prospívá všem devíti ženám s mentálním hednikepem. To je konkrétní výsledek transformace sociálních služeb, která probíhá koncepčně v rámci strategie zkvalitňování sociálních služeb Moravskoslezského kraje.

V letech 2007-2013 k ní výrazně přispívají peníze z evropských fondů. Rekonstrukce objektu na chráněné bydlení v Novém Jičíně přišla Moravskoslezský kraj na 8,2 miliony korun. Většinu výdajů zajistila evropská dotace 6,8 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

"Nové prostředí, soukromí, individuální přístup a péče dělají zázraky," raduje se Lukáš Spurný, ředitel příspěvkové organizace Zámek Nová Horka, která chráněné bydlení provozuje. "Rozdíl mezi životem v ústavu a chráněném bydlení je markantní," soudí Spurný. Ústav znamená hromadné ubytování, zastaralé zázemí a přežívání v pravidelném režimu bez individuální pozornosti personálu. Chráněné bydlení vybízí k začlenění do běžného života.

Dvoupatrové chráněné bydlení v centru Nového Jičína ve Slovanské ulici skýtá dvě samostatné domácnosti. V každém patře jsou tři pokoje, obývací pokoj s kuchyní a sociální zázemí. Společná je velká zahrada s altánem. Paní Božena a osm dalších žen zde mají vlastní soukromí, úzký okruh lidí kolem sebe a profesionální asistenci na dosah. Většina žen navštěvuje sociálně-terapeutické dílny, dle libosti vaří, uklízí a tráví volný čas. Mají individuální režim, do kterého patří občasné návštěvy kina a divadla, grilování v altánu, zahradničení. Pravidelné je nedělní posezení v hospůdce.

Paní Boženě bude letos 60 let. Do ústavní péče byla umístěna po úmrtí v rodině, strávila tak přibližně polovinu života. Z Domu s pečovatelskou službou byla v roce 1998 umístěna do Zámku Nová Horka. Po přestěhování do chráněného bydlení se zlepšily její vztahy s rodinou, která si ji nyní bere domů.

"Je to silný, až neskutečný příběh. Těžko bych teď hledal lepší příklad, kde evropské peníze skutečně pomáhají," kvituje David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde přijímají, hodnotí i proplácejí žádosti o evropské dotace.

Myšlenku a naplnění dlouhodobé koncepce transformace pobytových zařízení sociálních služeb zaštiťuje Moravskoslezský kraj. "Přeměna ústavních pobytových zařízení a zkvalitnění péče je dlouhodobá a nákladná. Jsme v tom ale daleko popředu mezi ostatními kraji," zdůrazňuje Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Chválí přitom dostatek evropských zdrojů, bez nichž by transformace neprobíhala tak hladce. Od roku 2007 získal Moravskoslezský kraj 118 milionů korun na vznik chráněných bydlení v Městě Albrechticích, Novém Jičíně, Karviné nebo Bohumíně.

Regionální rada Moravskoslezsko je v letech 2007-2013 zodpovědná za uplatnění 18,5 miliard korun, určených na rozvoj dopravy a dostupnosti, veřejných služeb, cestovního ruchu, vybavenosti měst a venkova. Doposud podpořila 583 projektů dotací přes 13 milionů korun.

19.8.2011
Autor: Michal Sobek, Regionální rada Moravskoslezsko
původ článku http://www.helpnet.cz/aktualne/48289-3