Další uživatelé zařízení Bellevue bydlí „ve svém“

Poslední červencový týden byl pro šest uživatelů a šest pracovníků chráněného bydlení v Trpoměchách týdnem změn. Stěhovali se totiž po roce čekání do nového domu!

Oblečení, osobní věci, pár kusů nábytku – to jsou nepostradatelné věci, které si šest uživatelů z obce Trpoměchy nesmělo zapomenout vzít do nového. Konečně se totiž přestěhovali.

V červenci loňského roku se tito lidé stěhovali do domu poprvé, ale ejhle – objevila se technická závada, kterou bylo nutné opravit. Vše se protáhlo do července tohoto roku. Nyní však již nic nebránilo tomu, aby se uživatelé přestěhovali natrvalo.
V novém domě se všichni rychle zabydleli a dle slov pracovníků jsou spokojeni s domem i okolím. Na rozdíl od předešlého bydliště se v obci Třebusice nachází obchod, knihovna, lékař sídlí v nedalekém Brandýsku.

„Dům v Třebusicích je již druhým objektem, kam se uživatelé našeho zařízení během dvou let přestěhovali. Na jaře tohoto roku proběhla kolaudace domu ve Velvarech.  Oba domy byly pořízeny z Regionálního operačního programu, sdělila nám Hana Humrová, pracovník odpovědný za logistickou a technickou podporu projektu.

Bellevue, poskytovatel sociálních služeb zahájil v dubnu 2009 projekt s názvem „Aby byl domov domovem I“, jehož účelem bylo zakoupit pro uživatele služeb (12 osob se zdravotním a sociálním handicapem) dva vhodně situované domy určené pro jejich bydlení, následně domy zrekonstruovat a vybavit základním vnitřním vybavením.

Dotace na projekt byla přidělena Regionální radou regionu soudržnosti Střední Čechy v rámci 26. výzvy.
Nákup nemovitostí, jejich rekonstrukce a pořízení vnitřního vybavení bylo z 85 % spolufinancováno Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu z Evropského fondu pro regionální rozvoj, oblasti podpory 3.3 Rozvoj venkova. Ostatní finanční prostředky byly hrazeny z rozpočtu Regionální Rady a Krajského úřadu Středočeského kraje.

Účelem projektu bylo přestěhovat uživatele z dosavadních nevyhovujících prostor a zajištění jiného typu s cílem individualizace služeb tak, aby reflektovaly přání a potřeby jejich uživatelů.

Projekt umožnil vytvořit materiální zázemí pro uživatele a tím i podmínky pro integraci a inkluzi lidí s postižením do společnosti.

Jana Braunová
odborná pracovnice Národního centra v zařízení