Nová kapacita chráněného bydlení

Zámek Nová Horka, příspěvková organizace poskytuje pobytové sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením a je zřizována Moravskoslezským krajem. V současné době v této organizaci probíhá proces transformace, který se týká služby domov pro osoby se zdravotním postižením působící na zámku v Nové Horce.

Tato služba má stále ústavní charakter a cílem transformačního procesu je oprostit se od ústavních služeb a vytvořit lidem s postižením domácké prostředí s možnostmi zapojení do běžné společnosti.

Od roku 2010 funguje v Novém Jičíně na Slovanské ulici chráněné bydlení pro 9 lidí s mentálním postižením. Ti bydlí ve dvou bytových jednotkách, které mají běžnou podobu klasické domácnosti. Žijí zde bývalí klienti ústavního zařízení v Nové Horce díky transformačnímu procesu. Za dobu svého pobytu se každý z klientů individuálně změnil k lepšímu.

Někteří klienti jsou již natolik samostatní, že nepotřebují mnoho podpory, a proto se organizace rozhodla rozšířit kapacitu chráněného bydlení o dvě místa v bytě na Dlouhé ulici v Novém Jičíně.

Příspěvková organizace dostala díky svému zřizovateli do správy byt 2+1 v přízemí bytového domu na Dlouhé ulici č. 1866/42. Byt zřizovatel bezúplatně nabyl od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Během srpna 2011 proběhla kompletní rekonstrukce tohoto bytu, která byla financována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Díky tomu se mohly od 5. 10. 2011 dvě klientky z chráněného bydlení na Slovanské ulici přestěhovat do moderního a samostatného prostředí, kde jim bude nápomocna asistentka jen na nezbytně potřebnou dobu.

V bytě mají obě svůj pokoj, který si vybavovaly dle svého vkusu, je zde také kuchyň a dostatečné sociální zařízení. Obě denně docházejí do sociálně terapeutických dílen, které jsou od bytu vzdáleny asi 50 metrů. Samostatně se stravují, nakupují, obstarávají domácí práce a aktivně tráví svůj volný čas.

Velmi pozitivní je přístup obyvatelů bytového domu, kteří nové nájemníky berou jako běžné obyvatele domu a stejně tak k nim také přistupují.

Uvolněná dvě místa v chráněném bydlení na Slovanské ulici využily dvě klientky ústavního zařízení z Nové Horky, které se tímto podařilo jako další integrovat do běžné společnosti.

Je vidět velký potenciál lidí s postižením, kteří žili a bohužel ještě stále žijí v ústavním zařízení. Díky transformačním snahám se nám daří nabízet těmto lidem „normální způsob života“ v běžném prostředí a s rovnějšími příležitostmi. 

Lukáš Spurný, ředitel organizace