Nejpřirozenějším pomocníkem lidí s postižením je obec

Čím obce mohou přispět v procesu přeměny ústavních sociálních služeb pro lidi s postižením? Ptáme se Ing. Radky Soukupové, předsedkyně sociální komise Svazu měst a obcí (SMO) ČR a dlouholeté zastupitelky MČ Praha 11.

Radka Soukupová se pohybuje na poli sociálního začleňování osob s postižením od 90. let. Vedla pilotní projekt chráněného bydlení pro osoby s mentálním postižením, byla výkonnou ředitelkou Pražské organizace vozíčkářů. V rámci přípravy konceptu Integrovaného operačního programu na Ministerstvu pro místní rozvoj se zasadila o nastavení opatření na podporu transformace sociálních pobytových služeb.

V zastupitelstvu MČ Praha 11, jehož členkou je dosud, byla v letech 1994-2002 coby místostarostka odpovědná za sociální oblast. Za jejího působení na radnici byly otevřeny dva chráněné byty a zahájen provoz tréninkové kavárny pro osoby s duševním postižením. Dodejme, že kromě předsednictví v sociální komisi SMO ČR působí také v evropských orgánech zabývajících se sociálními otázkami a sociálním dialogem. V současnosti je ředitelkou pro rozvojové projekty v Unii zaměstnavatelských svazů.

SOCIÁLNÍ A KOMUNITNÍ SLUŽBY
Proč by se obce měly zapojit do procesu transformace sociálních služeb?
Obce jsou základními subjekty veřejné správy a jejich klíčovou úlohou je zajišťování veřejných statků, které souvisejí s kvalitou života, se soudržností společnosti, s tvorbou lidského kapitálu a se správou infrastruktury. Základní snahou obce je zajištění soudržnosti komunity - zajištění příznivého klimatu ve společenství lidí, které obec spravuje. K tomuto cíli jí slouží různé veřejné služby, hrazené z peněz daňových poplatníků. Mezi klíčové veřejné služby patří služby sociální, které představují základní nástroj pro pomoc osobám, jež nejsou s to přežívat v komunitě bez cizí pomoci.
Jaké další možnosti mají obce pro podporu začleňování k dispozici?
Jedná se o komunitní služby, kam spadá např. bydlení, donáška obědů, poradenství nebo veřejné kulturní aktivity. Představitelé obce by si vždy měli položit otázku, jaké potřeby mají lidé, kteří mohou žít v komunitě pouze s podporou. Jaké služby jsou pro ně vhodné a kdo jejich poskytování zajistí. Monitoring, koordinace, iniciace, popř. zajišťování komunitních služeb patří k základním úkolům obcí v pomoci osobám s postižením. Další úlohou je také podpora těchto osob směrem k veřejnosti.

PRVOTNÍ JE BYDLENÍ A ZAMĚSTNÁNÍ
Pokud jde o potřeby lidí s postižením, s čím potřebují pomoci především?
Primární je bydlení - jednou z nejžádanějších aktivit je chráněné či podporované bydlení. Dále je to zaměstnání, kdy obce mohou nabízet různé aktivity - od skartování písemností až po práci při údržbě zeleně či při úklidu. Možností je i pomoc se zapojením do kulturních akcí - rozsvěcení vánočního stromu, pálení čarodějnic, hasičský bál, kdy se lidé s postižením setkávají s ostatními obyvateli, navazují kontakty. Lidé s tělesným postižením zase potřebují bezbariérové veřejné prostory (sjezdy u chodníků, mobilní výtahy na úřadech, bezbariérové WC, bankomaty umístěné v nižších polohách). Role obce je klíčová.

RIZIKA FINANČNÍ A LIDSKÁ
Podstupuje obec podporou procesu integrace také nějaká rizika?
K největším problémům patří zajištění veřejného opatrovnictví, které není ani finančně, ani metodicky správně pokryto. V této souvislosti se SMO ČR snaží o vyvolání součinnosti patřičných ministerstev.
Rizikem je i přijetí postižených osob místní komunitou. Strach ze soužití s »jinými« lidmi by obec měla umět s občany vykomunikovat. Podporu obcím nabízejí odborníci či neziskové organizace. Např. Národní centrum pro transformaci sociálních služeb vytváří metodické postupy, které pomohou zorientovat se v problematice.
Hlavní hrozbou je finanční náročnost - obec musí dobře zvažovat, které komunitní služby si může dovolit zajišťovat. Měla by hledat zdroje nejen u sebe, ale mapovat i nabídku dotačních programů. Základem je připravenost obce a představa o tom, jak nejlépe naplnit potřeby lidí s postižením. Využití komunitního plánu je dobrou cestou k předložení rozvojového projektu.
V oblasti financování ale obec musí často zvažovat své politické priority. Je důležitější podpora mladých rodin nebo postižených osob? Zde je namístě apelovat na hodnoty, jež s sebou integrace přináší.

Co obec získá podporou integrace?
Obec, jež usiluje o integraci, pomáhá zvyšovat míru sociálního kapitálu v obci, což přispívá k soudržnosti. Zajištění veřejných služeb pro lidi s postižením podpoří i zaměstnanost v obci. Základní hodnotou je ale umožnění běžného života osobám, které by jinak musely žít v ústavním zařízení, jež nezajistí naplnění individuálních potřeb a individuální rozhodování.
Obec je nejpřirozenějším pomocníkem osob s postižením. Je prostředníkem mezi nimi, poskytovateli sociální služby a komunitou. V roli veřejného pomocníka však obce nesmí zůstat osamoceny. Jsou článkem veřejné správy a přirozeně chtějí být součástí širšího integračního systému tvořeného i státem a krajskou samosprávou. Takové rozložení veřejné zodpovědnosti povede k účinné transformaci pobytových sociálních služeb, resp. k rušení ústavů.

Podpora procesu transformace sociálních služeb
Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor sociálních služeb a sociálního začleňování, realizuje v současném programovém období s podporou OP Lidské zdroje a zaměstnanost projekt Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením, jehož cílem je podpořit přechod lidí s postižením z velkokapacitních ústavních služeb do bydlení a služeb v běžném prostředí.
Do projektu je zapojeno 32 ústavních zařízení ze všech krajů, jež poskytují služby asi 3800 osobám s postižením. Součástí je také Národní centrum podpory transformace sociálních služeb, které vzdělává a podporuje účastníky transformačního přechodu.
Koncepci podpory transformace pobytových sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb, poskytovaných v přirozené komunitě uživatele a podporující sociální začlenění přijala vláda v únoru 2007.
Podrobnosti k tématu naleznete na stránkách www.mpsv.cz, záložka Sociální služby a na www.trass.cz.

Pomoc lidem s postižením v integraci je pro většinu obcí samozřejmá. V roli veřejného pomocníka by však neměly zůstat osamoceny, říká Radka Soukupová.
FOTO: ARCHIV RADKY SOUKUPOVÉ
Autor: Simona Dvořáčková
zdroj: http://moderniobec.ihned.cz