TŘI OTÁZKY PRO… Jiřího Altmana, radního Jihomoravského kraje

Jihomoravský kraj zpracoval na základě výzkumu potřeb uživatelů sociálních služeb dokument, nazvaný Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Jihomoravském kraji na období 2012-2014, jehož jednou z hlavních cílových skupin jsou také lidé se zdravotním postižením. Tento plán usiluje o podporu zkvalitňování a rozvoje potřebných sociálních služeb a také o propojení financování sociálních služeb se střednědobým plánováním a sítí sociálních služeb také prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP Jihovýchod).
Součástí tohoto programu je také rozvoj chráněného bydlení a na podrobnosti jsme se zeptali radního Jihomoravského kraje PhDr Jiřího Altmana:

Jaké byly důvody k rozhodnutí zřizovat chráněné bydlení?
Úřad Regionální Rady Jihovýchod se na JMK obrátil v souvislosti s přípravou návrhu na vyhlášení výzev v oblasti podpory 3.2 Rozvoj regionálních středisek a 3.3 Rozvoj a stabilizace venkovských sídel zaměřených na podporu oblasti sociální péče – zařízení sociálních služeb registrovaných dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.  JMK navrhl prioritní služby, které by měly být v kraji podpořeny, jejich potřebnost vzešla z procesu komunitního plánování sociálních služeb a je podložena v krajských střednědobých plánech i v komunitních plánech příslušných obcí s rozšířenou působností. Prioritní služby byly navrženy pro všechny cílové skupiny a pro osoby se zdravotním postižením Rada JMK schválila právě podporu rozvoje chráněných bydlení.

Pro jakou cílovou skupinu se byty připravují?
Projekty předpokládají  zřízení  služby chráněné bydlení pro tyto cílové skupiny: osoby s autismem, osoby s mentálním a kombinovaným postižením 2x, osoby s tělesným postižením 2x, osoby se zdravotním postižením – osoby s demencí.

Kolik se nyní plánuje v regionu chráněných bytů?
Celkem bylo podáno 6 projektů na výstavbu chráněného bydlení, z toho 1 projekt rozšiřuje už stávající službu do jiné obce. Celkem pro 61 uživatelů.

Setkáváte se s problémy ze strany stávajících obyvatel obcí?
V případě jednoho projektu se objevuje nespokojenost u budoucích sousedů, kteří si nepřejí sousedství se sociální službou a mají obavu z lidí s autismem. Proto organizují petice a zpochybňují rozhodnutí vedení obce, které vytipovalo daný pozemek.

15. 10. 2012