Soužití s lidmi s postižením

Ve středečním zlínském vydání se Mladá fronta DNES obsáhle věnuje situaci v Zubří, kde část místních obyvatel odmítla záměr vybudovat zde nové bydlení pro lidi s postižením. V článcích i redakčním komentáři MFD poukazuje na to, že se rozhodně nejedná o jednotné stanovisko všech obyvatel Zubří a že odpůrci soužití s lidmi s postižením jsou zde spíše v menšině.

Přesto je zde patrný aspekt, který v celé věci považuji za klíčový: většina obyvatel Česka neměla možnost běžně se potkávat s lidmi s postižením, přicházet s nimi do styku a naučit se s nimi komunikovat. Byli umisťováni do ústavních služeb, často izolovaných od velkých sídel nebo okolní zástavby.

Je dobré si uvědomit, že i toto se od listopadu 1989 změnilo a přibývá lidí s postižením, kteří místo v ústavu vyrůstají a žijí v běžném prostředí. Tím přibývá i příležitostí pro tzv. zdravou populaci se s nimi potkávat, komunikovat a zjišťovat, jaké to vzájemné soužití je.

Chtěl bych připomenout, že ministerstvo práce a sociálních věcí záslužně realizuje projekt Podpora transformace sociálních služeb, který má za cíl pomoci lidem s postižením s návratem do běžného prostředí. Projektu se účastní 32 poskytovatelů sociálních služeb z celé ČR. Tyto organizace pro osoby se zdravotním postižením připravují nové bydlení a podpůrné služby, které zajistí jejich zapojení do běžného života společnosti, ať bydlením v menších domcích nebo bytech v běžné zástavbě či důrazem na využití místně dostupných zdrojů: škol, obchodů, služeb.

Název: Soužití s lidmi s postižením
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 30. 8. 2011
Autor: Milan Šveřepa, vedoucí Národního centra podpory, transformace sociálních služeb