Dobrá praxe pomáhá prosadit transformaci, říká radní Kraje Vysočina

Rozhovor s Petrem Krčálem, radním Kraje Vysočina.

Proč se kraj rozhodl pro transformaci?

Cesta k rozhodnutí byla dlouhá, vyrovnávali jsme se s řadou nejistot. Mnoho let jsme investovali do budování a zlepšování pobytových služeb a najednou jsme stáli před rozhodnutím, že tyto služby opustíme a změníme systém jejich poskytování.

Po výzvě MPSV k zapojení do procesu transformace spojené s finanční podporou Integrovaného operačního programu jsme vybrali Ústav sociální péče Jinošov. Vnímali jsme obtíže s rozvojem areálu zámku, zároveň jsme se setkali s pozitivním přístupem vedení. Následoval známý pád části stropu zámku, který celý proces urychlil. Zapojení do nulté fáze projektu MPSV napomohly nové zkušenosti s životem klientů v pronajatých domácnostech, možnost finančně vyřešit bydlení i to, že zámek nebyl pro poskytování služeb vhodný.

Praxe nám umožnila uvědomit si, jak významně se mění kvalita života lidí, jak se rozvíjí jejich možnost rozhodovat se o každodenním životě a zvyšuje se jejich zapojení do běžných aktivit, jako je zaměstnání nebo služby. Transformace současně běží i v dalších zařízeních, zapojen je Ústav sociální péče v Těchobuzi, dílčí kroky jsou prováděny i v Křižanově a v Ledči nad Sázavou.

Věříme, že dobrá praxe pomůže postupnému prosazení transformace i v dalších zřizovaných zařízeních, pochopitelně s ohledem na zdroje, které budou pro investice k dispozici.

Co dalšího případně kraj dělá nebo zamýšlí nad rámec transformace?

Chceme věnovat pozornost zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. V dotační politice podporujeme dobrovolnictví, v grantových programech pak investice do nestátního neziskového sektoru. Grantový program Investujme v sociálních službách 2011 s alokací 2,5 milionu korun je určený pro poskytovatele ambulantních a terénních služeb, podporuje pořízení motorových vozidel a dalšího vybavení, na kterém je poskytování těchto služeb postaveno.