Bydlení (nejen) pro lidi se zdravotním postižením

Publikace Bydlení (nejen) pro lidi se zdravotním postižením vytvořilo Národní centrum podpory transformace sociálních služeb (TRASS) v rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Podpora transformace sociálních služeb, který je financován ze státního rozpočtu ČR a z Evropského sociálního fondu. Manuál je určen pro zřizovatele a poskytovatele sociálních služeb, projektanty a další, kteří se procesu účastní.

Publikace Bydlení (nejen) pro lidi se zdravotním postižením je pomůckou pro poskytovatele sociálních služeb, jejich zřizovatele, projektanty a další, kteří se podílejí na přípravě zázemí sociálních služeb. Zaměřuje se na pobytové sociální služby, které vedle jiných uspokojují i jednu ze základních potřeb člověka, potřebu bydlení. V publikaci najdete i podněty pro řešení dalších objektů, které jsou určeny pro aktivizaci, podporu a péči o skupinu lidí s postižením. Hlavním cílem publikace je však ukázka současné dobré praxe směřující k vytvoření skutečného domova pro lidi s postižením, integrovaného v běžném prostředí komunity. Základní strategií je zavést a dodržet při návrhu těchto objektů zásady principu normality, tedy běžného života s ohledem na míru a typ postižení každého uživatele.

Z tohoto vyplývá potřeba důkladného plánování sociálních služeb, zejména výběr vhodného typu a druhu služby. Ideálním stavem je poskytování služeb v domácnostech lidí, kteří danou službu potřebují. K využití pobytových služeb by mělo dojít až ve chvíli, kdy není možné jiné řešení. A i v tomto případě by měli mít všichni možnost žít co nejvíce samostatným životem, v individuálních domácnostech, kde budou mít soukromí a prostor pro využití svých dovedností a schopností. Společné domácnosti osob s určitým druhem postižení by měly být až poslední variantou zajištění péče o ně a jejich potřeby, které nejsou schopni si sami uspokojit.

V úvodních kapitolách jsou čtenářům přiblížena východiska, se kterými kolektiv autorů pracoval po celou dobu přípravy publikace. Hlavním východiskem je uvědomění si rozdílu mezi domovem a tradičním zařízením sociálních služeb, pro které je zde využito označení ústav. Dále je nutné jasně definovat vlastní zadání, co a pro koho stavíme. Publikace již neřeší další podmínky pro plánování a realizaci sociálních služeb, jejichž definice by měla předcházet rozhodnutí o potřebnosti výstavby. Proto se v ní nezabýváme výběrem cílové skupiny, druhu sociální služby, organizací či potřebností pobytové sociální služby.

Publikace dále provází čtenáře spíše procesem než všemi detaily stavby a jejími specifiky ve vazbě na potřeby osob s různým typem postižení. Specifické potřeby a návrhy jejich řešení jsou zde uváděny pouze jako ilustrativní příklady. Publikace nenahrazuje poznatky relevantní pro tvorbu specifického prostředí a vybavení, a proto využívá odkazů na dostupné a kvalitní zdroje informací buď v jednotlivých kapitolách, nebo v závěrečném přehledu literatury.

Autoři si jsou vědomi toho, že nebylo možné zahrnout do publikace všechny koncepty bydlení, stejně jako si jsou vědomi toho, že se tyto koncepty, stejně jako sociální služby, stále rozvíjejí, a vědí, že publikace bude v mnoha ohledech již za několik let překonána. Záměrem bylo, s ohledem na současné znalosti v oblasti sociálních služeb, architektury a stavebnictví a legislativních a finančních podmínek, poskytnout základní přehled o možných formách bydlení s podporou sociálních služeb, o základních principech, procesech ale i otázkách, se kterými se zadavatelé a projektanti těchto objektů setkají od počátku plánování staveb pro sociální služby. Některá doporučení mohou zlepšit vzájemnou komunikaci a spolupráci s úřady a dalšími subjekty a posléze i podmínky pro poskytování sociálních služeb.

Publikace byla vytvořena Národním centrem podpory transformace sociálních služeb v rámci individuálního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí „Podpora transformace sociálních služeb“, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Potřeba identifikovat postupy, ukázat dobrou praxi, případně vymezit základní pravidla, byla předpokládána již při tvorbě tohoto projektu. Při realizaci projektu a přípravě zázemí sociálních služeb se ukazuje, že chybí základní informace, představa a přehled o všech podmínkách a procesech, které s tím souvisejí. Publikaci doplňuje i základní slovníček pojmů ze sociální oblasti i z oblasti architektonické a stavební, aby textu porozuměli její uživatelé správně. Publikace v tomto smyslu přesahuje potřeby projektu a je využitelná i pro ostatní aktéry v sociálních službách. Na její přípravě se podílel tým architektů, odborníků ze sociální oblasti a řada expertů z mnoha souvisejících oborů. Věříme, že jejich znalosti a zkušenosti usnadní čtenářům přípravu a realizaci staveb určených pro uživatele sociální služby.

zdroj: Euractiv, 11.12.2012