Barevné domky Hajnice začaly jednat s opatrovníky

Vedení Barevných domků Hajnice na začátku července zahájilo sérii jednání s opatrovníky a rodiči klientů z týdenního stacionáře Markoušovice a domova pro osoby se zdravotním postižením Hajnice  o změnách, které v rámci transformace pobytových sociálních služeb všechny zúčastněné čekají.  Cílem transformace tohoto zařízení je totiž opuštění nevyhovujícího areálu stacionáře a přestěhování klientů do lokalit, které je nejen přiblíží k jejich rodinám a kde bude široká nabídka dostupných služeb, ale způsob poskytování sociální služby se změní na celoroční.

Přestože proces transformace potrvá ještě dlouhou dobu a uplyne spousta času, než se klienti přestěhují do nových lokalit, vedení zařízení intenzivně komunikuje se všemi zúčastněnými stranami.

V předstihu byli o stěhování do nových domků informováni klienti, kteří hned začali nadšeně plánovat, kde a s kým budou bydlet a co si s sebou vezmou. S větší nejistotou přistupovali k zamýšleným změnám rodiče a opatrovníci klientů, kteří se obávali, že se areál v Markoušovicích uzavře a nebude zajištěna žádná navazující služba. Po ujištění ze strany paní ředitelky Škarkové, že stacionář v Markoušovicích se neuzavře, dokud nebudou všichni klienti převedeni do navazujících služeb, se obavy rodičů výrazně zmírnily. Jejich reakce pak byly vesměs pozitivní, velice se jim líbilo, že domácnosti jsou situovány v blízkosti jejich bydliště, klienti to budou mít blízko domů, klienti s nižší mírou podpory budou moci i sami jezdit domů. Rodiče navíc uvítali, že domácnosti budou pouze pro 6 osob, kterým budou zajištěny denní aktivity (zaměstnání, stacionář, chráněné dílny…).

Nejistotu opatrovníků uživatelů stěhujících se do Hradce Králové způsobuje i fakt, že budoucí sociální službu již nebudou provozovat Barevné domky, ale jiný poskytovatel, a může se stát, že se poskytovaná služba změní z domova pro osoby se zdravotním postižením na chráněné bydlení. Někteří budoucí obyvatelé domu v Hradci Králové mají i třetí stupeň příspěvku na péči a pouze několikahodinová podpora denně, kterou by poskytovalo chráněné bydlení, je pro ně naprosto nedostatečná. Ve výsledku by to znamenalo snížení kvality poskytované služby (hygiena, stravování apod.). Rodičům bylo vysvětleno, proč bude služba zajištěna jiným poskytovatelem (velká vzdálenost do Hradce Králové) a byli ujištěni, že proběhnou intenzivní jednání s Královéhradeckým krajem o zárukách pro budoucí službu v Hradci Králové tak, aby se všem klientům dostalo potřebné péče v plném rozsahu a kvalitě.

Z úst rodičů zazněly také obavy, jak jejich děti zvládnou život ve městě a požadovanou samostatnost.  Byli však ujištěni, že všechny činnosti budou prováděny s asistentem, bude prováděn nácvik a postupné zvyšování kompetencí podle schopností a možností daného klienta. Přestože jednání s opatrovníky proběhlo ve velmi pozitivním duchu, pracovníci zařízení očekávají ještě mnoho dotazů a vysvětlování.

Ani pracovníci přímé péče nezůstávají stranou a jsou pravidelně informováni o aktuálním stavu transformačního procesu v zařízení. Pro mnohé z nich bude transformace znamenat konec dojíždění za prací, na samotné práci při zajišťování sociální služby se však příliš nezmění. V Barevných domcích Hajnice probíhá transformace služeb již 16. rokem. V současné době žije ve skupinových a individuálních domácnostech 60% všech klientů, a to v 5ti lokalitách. Poskytování kvalitních pobytových sociálních služeb v souladu s nejmodernějšími trendy je tu běžnou praxí.

21. 7. 2011
Autor: Mgr. Pavla Merková, regionální pracovník Národního centra v Královéhradeckém kraji