Pečující osoby

V procesu transformace sociálních služeb a jejich deinstitucionalizace v ČR je pozornost zaměřena na velké ústavní instituce a na lidi, kteří žijí v ústavu větší část svého života a jejichž vztahy s rodinou a komunitou nebyly navázány nebo byly zpřetrhány.

Současně je v ČR mnoho lidí s postižením, kteří žijí v rodině nebo v komunitě a potřebují podporu komunity a profesionální sociální služby.

Je zřejmé, že pečující osoby jsou skupinou lidí, kteří:

- jsou motivovaní pro vznik a rozvoj komunitních služeb;
- jsou obhájci oprávněných zájmů lidí, o které pečují;
- znají potřeby lidí s postižením;
- jsou sami nositeli potřeb, které sociálními službami mohou být uspokojeny;
- jsou informovaní o tom, které postupy a služby jsou účinné. 

Proto, stejně tak jako v zahraničí, to byli často právě rodiče, kteří nečekali na koncepční, legislativní ani oborové změny a založili první profesionální sociální služby v komunitách. Lidé, kteří pečují o své blízké, mají největší zájem na tom, aby mohli využívat služby, které jim v jejich péči napomohou. Mají také největší zájem na tom, aby existovaly dostatečně kvalitní služby, které zabezpečí jejich blízké v situaci, kdy už se o ně sami nebudou moci postarat. 

V projektu Podpora transformace sociálních služeb vytvořila pracovní skupina Pečující osoby materiál Pečující osoby – jejich role v procesu transformace sociálních služeb.  Je v něm shromážděn mj. přehled potřeb pečujících osob a doporučení pro zapojování pečujících osob do diskuse o podobě a síti sociálních služeb.

Příspěvek k situaci osob pečujících o osoby s mentálním, kombinovaným a tělesným postižením a o osoby s poruchami autistického spektra (PDF)

PecOS_Vystupy.docx