O projektu

Předmětem projektu je realizace transformačních procesů v ČR, zejména podpora realizace transformačních plánů, participace na realizaci opatření z Akčního plánu k přechodu sociálních služeb k péči poskytované na komunitní bázi a k větší individualizaci péče a k podpoře deinstitucionalizace sociálních služeb v ČR pro období 2023–2025 (Akční plán pro DI), dále podpora v širším smyslu realizace deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb v ČR u krajů, poskytovatelů, uživatelů, veřejnosti a dalších partnerů skrze pilotáž systému řízení a koordinace a monitoringu DI, dále konzultace, metodická setkání odborně-vzdělávacích a evaluačních aktivit a další intervenční potřebná setkání vedoucí k podpoře osob a institucí, které participující na transformaci a deinstitucionalizaci sociálních služeb.

 

Cíle projektu jsou:

  1. Zvýšit počet transformovaných služeb v ČR prostřednictvím transformačních plánů o 40;
  2. nastavit řídící, koordinační a monitorovací systém pro proces DI v ČR a začlenit jej do rozhodovacích procesů sociální politiky v ČR;
  3. podpořit poskytovatele sociálních služeb, jejich zaměstnance, další subjekty participující na transformaci institucionální péče a uživatele soc. služeb;
  4. zvýšit informovanost cílových skupin o nastavování procesů týkajících se transformace a DI;
  5. akceptace myšlenky transformace veřejností.

Projekt je zaměřen na tyto cílové skupiny:

  1. osoby sociálně vyloučené a osoby sociálním vyloučením ohrožené
  2. poskytovatelé a zadavatelé sociálních služeb, služeb pro rodiny a děti a dalších služeb na podporu sociálního začleňování
  3. pracovníci v sociálních službách a  sociální pracovníci
  4. zaměstnanci veřejné správy, kteří se věnují sociální, rodinné nebo zdravotní problematice
  5. veřejnost

V rámci projektu jsou realizováno 5 klíčových aktivit navázaných na cíle projektu:

Nastavení systému řízení realizace transformace sociálních služeb a zároveň procesů deinstitucionalizace sociálních služeb ČR

 

Cílem této aktivity je nastavit a ukotvit systém řízení transformace sociálních služeb a zároveň procesů deinstitucionalizace sociálních služeb v České republice, což požaduje jak Evropská komise, tak i dokumenty na národní úrovni.  Cílem je v rámci projektu vytvořit a odpilotovat mechanismus, který bude výše uvedené požadavky naplňovat a zároveň bude funkční i po ukončení projektu.

Podpora při transformaci a deinstitucionalizaci sociálních služeb  

Cílem této aktivity je:

  • podpořit plnění Národního akčního plánu pro deinstitucionalizaci a transformaci v ČR a jeho aktualizaci,
  • poskytování přímé podpory poskytovatelům, všem krajům, obcím a dalším aktérům formou metodického vedení a konkrétní pomoci při tvorbě a naplňování transformačních plánů.
Nastavení a pilotáž monitorovacího systému pro monitorování stavu DI a transformace v ČR   Cílem této aktivity je vytvořit podmínky pro pilotáž monitorovacího systému v ČR a vytvořit podpůrné analytické materiály, ze kterých bude monitorovací systém vycházet.

Je realizována podrobná analýza, na jejíž základě se bude identifikovat aktuální datová základna a faktický stav transformovaných služeb komunitního charakteru a dalších dat pro potřebu průběžného monitorování DI.

Podpora změny povědomí cílových skupin o procesu transformace sociálních služeb   Tato klíčová aktivita přispívá ke zvýšení povědomí o tématech spojených s deinstitucionalizací a podporuje proces transformace sociálních služeb jak prostřednictvím veřejné diskuse na odborné úrovni, tak i osvětovou kampaní zaměřenou na laickou veřejnost. Nástrojem pro naplňování aktivity jsou diskusní fóra, konference, informační kampaň.
Evaluační studie   V rámci klíčové aktivity budou vytvořeny celkem 3 evaluační studie: počáteční, průběžná a závěrečná. Hlavním přínosem evaluační studie bude zhodnocení vybraných aktivit a jejich přínosů, dále vyhodnocení dobré a špatné praxe a zmapování získaných poznatků.

 

Menu