Děti v ústavech

Analýza ústavní a ochranné výchovy vykonávané v pobytových sociálních službách z hlediska transformace sociálních služeb

Analýza ústavní a ochranné výchovy vykonávané v pobytových sociálních službách je zaměřena na jednu ze skupin obyvatel ústavů – děti s postižením umístěné v pobytových sociálních službách na základě soudně nařízené ústavní, případně ochranné výchovy.

Analýza měla poskytnout odpovědi na otázky: Co je cílem transformace sociálních služeb v případě dětí s nařízenou ústavní výchovou? Jedná se jenom o přechod do jiných typů služeb nebo má být dětem umožněn návrat domů nebo zajištění rodinné péče v náhradní rodině? Jaká opatření mohou být v rámci poskytování sociální služby učiněna k tomu, aby byla naplněna základní práva dítěte? Dále měla analýza prověřit, zda a případně jaké jsou odlišnosti při poskytování sociálních služeb těmto dětem oproti dětem využívajícím sociální služby na smluvním základě, zda tyto odlišnosti představují překážky transformace sociálních služeb a případně navrhnout postupy pro jejich překonání.

Odpovědi na tyto otázky jsou ukotveny v sérii případových studií konkrétních dětí, které poskytují možnost detailního mapování limitů a možností současného systému péče.

Potřeby dětí se zdravotním postižením

Materiál byl sestavován s cílem zachytit obecně potřeby dětí s postižením a jejich rodin v konkrétních vývojových obdobích, popsat klíčové situace v životě rodiny s dítětem s postižením a upozornit na rizikové oblasti při naplňování potřeb dětí.

V praxi může sloužit jako zdroj základních informací sociálním pracovníkům zdravotnických zařízení a sociálních služeb, pracovníkům sociálně právní ochrany dětí a dalším pracovníkům v sociálních, zdravotních a školských institucí či pracovníkům samospráv, kteří pracují s dětmi se zdravotním postižením a jejich rodinami.

Menu