Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s kraji usiluje o lepší kvalitu života osob s postižením

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes v Sokolově představilo projekt, jehož cílem je umožnit lidem s postižením žít takový život, který je běžný pro jejich vrstevníky. Na projektu spolupracuje s kraji a vybranými zařízeními sociálních služeb.

„Cílem projektu je umožnit klientům zapojených zařízení sociálních služeb opustit velké instituce ústavního typu a začít život takový, jaký je běžný pro jejich zdravé vrstevníky,“ říká Tereza Kloučková, hlavní řešitelka projektu na Ministerstvu práce a sociálních věcí. „S náležitou podporou jsou lidé s postižením schopni žít v běžných malých domácnostech, vykonávat většinu činností v péči sebe osobu nebo chodit do zaměstnání či chráněného denního programu. Není důvod, aby trávili svůj život v unifikované ústavní instituci.“

Současně s tímto projektem administruje MPSV investiční prostředky v rámci Integrovaného operačního programu, které je možné využít pro budování nových forem bydlení a podpory, např. chráněných bytů nebo denních stacionářů. Celkově je pro tyto účely vyhrazeno cca 1,3 mld. Kč.

„V Karlovarském kraji se tohoto projektu účastní dvě námi zřizovaná zařízení, a to Domov Pata v Hazlově a Domov v Mariánské,“ uvedl Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. „Karlovarský kraj dlouhodobě podporuje integraci osob s postižením do běžného života společnosti. Vynakládá na to i vlastní prostředky z krajského rozpočtu. V současnosti probíhá transformace v dalších našich čtyřech zařízeních.“

Spolu se dvěma zařízeními v Karlovarském kraji se projektu MPSV účastní dalších 30 z celé České republiky.

„Zapojená zařízení mohou kromě investičních prostředků Integrovaného operačního programu využít také metodickou podporu, kterou jim na základě zakázky MPSV zajišťuje Národní centrum podpory transformace sociálních služeb,“ doplnil Milan Šveřepa, vedoucí Národního centra. „K dnešnímu dni zaměstnáváme 17 pracovníků, kteří v zapojených zařízeních a krajích pomáhají zajišťovat potřebné činnosti. Nabízíme také vzdělávací programy, semináře nebo stáže pro pracovníky zařízení, aby byli připraveni na změnu poskytování sociálních služeb a přístupu ke klientům. Transformační proces je pro pracovníky velmi náročný a my jim chceme přinést maximální podporu a přípravu, aby tuto změnu zvládli a vnímali pozitivně.“

„Velmi si ceníme aktivní účasti všech zapojených krajů a zařízení i dobré spolupráce se sociální komisí Asociace krajů ČR a dalšími partnery,“ doplnila Tereza Kloučková z MPSV. „Věřím, že i díky jejich aktivnímu přístupu se nám podaří projekt úspěšně realizovat a výrazně tím zlepšit kvalitu života lidí s postižením.“

02. 02. 2011