Život na zámku? Raději ne

Dvacet žen z domova pro osoby se zdravotním postižením ve Skřivanech na Novobydžovsku se připravuje na samostatný život: z nevyhovujícího zámku se přestěhují do běžného bydlení v rodinných domcích.

„Využívání zámku jakožto zapsané kulturní památky pro pobytové sociální služby je stále více problematické. Adaptace objektu pro moderní sociální služby naráží na zamítavá stanoviska památkářů k jakýmkoliv zásadním stavebním úpravám,“ říká ředitel Domova sociálních služeb Skřivany Slavomil Štefán. Téměř všechny klientky se před několika lety přestěhovaly do nových prostor. „Kraj vykoupil pozemky, zrekonstruoval zemědělské stavení a postavil nové domky,“ popisuje stěhování ředitel domova. Na novém místě, v srdci obce Skřivany, se rozprostírá areál s velikou zahradou a pěti budovami. Nejmenší jsou tři domky, každý s kapacitou dvanácti osob. V zámku, kde původně žilo 90 žen, jich zůstala jen menšina.

„V zámečku zbylo dvacet klientek. A ty čekají na to, jak proběhne další přeměna domova,“ vysvětluje ředitel Slavomil Štefán. Ta je plánována v souvislosti s transformací sociálních služeb: přeměnou, při které dochází k rozpuštění velkých ústavních zařízení do malých domácností, kde za optimální podpory mohou bývalí klienti ústavů žít podobným životem jako jejich zdraví vrstevníci.

Samostatný život
Eva Nohýnková žije ve Skřivanech od svých devíti let. Před čtyřiačtyřiceti lety přišla do tehdejšího Ústavu sociální péče ve Skřivanech, který své služby poskytoval výhradně dětem. Jak děti dorůstaly, měnil ústav své zacílení. Dnes je paní Nohýnkové třiapadesát let a těší se na samostatný život s dílčí podporou.

„Budu bydlet s přítelem v malém domku se zahrádkou,“ popisuje plány svého dalšího života. „Umím prát a uklízet, naučila jsem se vařit polívku a budu se učit udělat maso,“ dodává Eva Nohýnková. Se svojí klíčovou pracovnicí se intenzivně připravuje na novou roli ve svém životě: každé dopoledne pracuje, vydělává peníze a učí se hospodařit. Podobně se připravují další z 20 žen, kterých se skřivanská transformace týká. Z jejich slov a hlasu je znát naděje na nový samostatný život, který je po transformaci čeká.

Doplňující informace
Domov sociálních služeb Skřivany v současné době poskytuje služby 90 klientům (zatím převážně ženám, od roku 2008 i mužům). Původně všech 90 klientek žilo v historické budově skřivanského zámku s mnohalůžkovými pokoji. V letech 1992 – 2010 se poskytovateli podařilo snížit kapacitu v budově zámku na 20 klientů a prostředí zámku průběžně humanizovat (tj. nyní jsou zde max. dvoulůžkové pokoje). 66 klientů v současné době žije v novém areálu Domova sociálních služeb ve skupinových domácnostech. V roce 2004 zařízení umožnilo 4 klientkám přestěhovat se do chráněného bydlení v běžné zástavbě obce Skřivany. V rámci projektu transformace se bude moci do běžného bydlení přestěhovat 20 klientů, čímž dojde k definitivnímu opuštění budovy zámku. Pro 20 klientů se na základě zjištěných potřeb plánuje výstavba či nákup domácností v běžné zástavbě v různých lokalitách Královéhradeckého kraje (Skřivany, Nový Bydžov, Hradec Králové, Jičín).

Skřivany (Královéhradecký kraj), 26. 9. 2011 

Více informací poskytne
Ing. Slavomil Štefan, ředitel Domova sociálních služeb Skřivany
495 491 336,  reditel@usp-skrivany.cz 

V Královéhradeckém kraji se transformace účastní také Barevné domky Hajnice a Ústav sociální péče pro tělesně postižené v Hořicích v Podkrkonoší.
Celkem je do transformace zapojeno 32 zařízení z celé České republiky. Podpora transformace sociálních služeb je projektem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, jehož cílem je zlepšit kvalitu života osob s postižením a umožnit klientům velkokapacitních pobytových služeb zapojení do běžného společenského života.