Možnost žít přirozeným životem dává osobám s mentálním postižením radost a pocit vlastní hodnoty

Rozhovor s Alenou Brožkovou, ředitelkou Ústavu sociální péče Jinošov

Vaše zařízení se nachází v Jinošově na Třebíčsku. Kdo jsou vaši klienti a kolik jich je?

Uživateli našich služeb jsou muži a ženy s mentálním a kombinovaným postižením. Kapacita zařízení je 70 osob, věkový průměr 54 let. Zřizovatelem zařízení je kraj Vysočina.

Nedávno jste opustili jinošovský zámek, v němž klienti bydleli, a přesunuli se do pronajatých prostor. Z jakého důvodu?

V únoru 2008 došlo na zámku k havárii stropních konstrukcí napadených dřevokazným hmyzem a zřizovatel zjistil, že budova zámku by přes veškeré vložené investice nesplňovala podmínky pro kvalitní poskytování sociálních služeb. Z bezpečnostních důvodů muselo být okamžitě přemístěno čtyřicet klientů do panelového domu v Náměšti nad Oslavou.

Od té doby jsme se několikrát stěhovali, naposledy v listopadu letošního roku, kdy areál v Jinošově opustilo posledních třicet klientů s těžkým mentálním postižením. Jinošovský areál má nového vlastníka.

Co tato změna přinesla klientům?

Nyní provozujeme služby chráněného bydlení a domova pro osoby se zdravotním postižením v šesti ubytovnách či pronajatých domech v okruhu třiceti kilometrů.

Klienti bydlí v menších skupinkách, v lepších podmínkách, učí se využívat vnější zdroje, spolupracovat při domácích pracích, komunikovat s občany v okolí.

Poskytujeme jim podporu dle individuální míry a rozsahu jejich potřeb. Je zde viditelná větší možnost pro uplatnění jejich vlastní vůle.

Vaše zařízení je jedním z 32, která se zapojila do projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Podpora transformace sociálních služeb. Co vás k tomu vedlo a co si od transformace slibujete?

Jednak to byla havárie, která přispěla k tomu, že jsme byli do projektu vytipování zřizovatelem. Jednak jsme přesvědčeni, že začlenění klientů do společenství občanů dává osobám s mentálním postižením jedinečnou možnost žít přirozeným životem, jak nejvíc to je možné.

Důstojné bydlení a zapojení do společenského a pracovního života v okolí dává jejich životům smysl a hodnotu, poskytuje jim radost a motivaci k životu. Povede k přirozenému sbližování s občany majoritní společnosti.

Právě jste ukončily přípravnou fázi transformace. V čem spočívala a jakou podporu vám v ní MPSV poskytlo?

Získali jsme odbornou pracovnici, jejích činnost metodicky řídil odbor sociálního začleňování MPSV.

Absolvovali jsme řadu seminářů a praktických cvičení k zásadním elementům úspěchu transformace: přípravě a motivaci personálu či klientů, informovanosti o procesu, komunikaci s občany. Věnovali jsme se také vlastnímu stěhování, logistice a podobně. Podporu nám poskytovali také odborníci ze zahraniční organizace Lumos.

Jaký byl výsledek této podpory?

Podařilo se nám odevzdat první část investičního projektu, spočívající ve výstavbě čtyř domků v lokalitách Náměšť nad Oslavou a Velká Bíteš celkem pro dvacet dva klientů.

Součástí projektu je i výstavba centra denních aktivit, jehož součástí jsou multifunkční dílny, denní stacionář a kavárna s cukrárnou, ve které budou pracovat někteří z klientů.

Na přípravnou fázi nyní navazuje činnost Národního centra podpory transformace sociálních služeb. Co si od vzájemné spolupráce slibujete a co vás v nejbližší době čeká?

Především čekáme metodickou podporu při tvorbě další části projektu transformace: vzdělávání a supervizi pro pracovníky v přímé péči s klientem, předávání zkušeností s dobrou praxí, a to i v zahraničí.

Čeká nás dokončení celého transformačního procesu. A nejbližší době také povinnosti, které obnáší změna názvu a sídla organizace. Od ledna 2011 jsme DOMOV BEZ ZÁMKU.

22. 12. 2010