Transformace znamená pro klienty nové příležitosti, říká ředitel šternberského Vincentina

Rozhovor s Karlem Ryjáčkem, ředitelem Vincentina – poskytovatele sociálních služeb Šternberk v Olomouckém kraji.

Ve Vincentinu probíhá transformace sociálních služeb – co je jejím cílem?

V České republice působí řada poskytovatelů sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, kteří se snaží v mnohdy nevyhovujících objektech péči humanizovat a co možná nejlépe své klienty začleňovat do společnosti. Přesto si uvědomují, že s ohledem na zákonem stanovené normy je nezbytné přistoupit k transformaci těchto zařízení.
Vincentinum má v plánu prostřednictvím projektu transformace vytvořit vhodné podmínky a prostředí pro nový způsob poskytování pobytových sociálních služeb. Zároveň díky procesu transformace dojde k opuštění zcela nevyhovujících objektů v Bezručově ulici, které jsou v havarijním stavu.
Transformace také rozšíří síť sociálních služeb pro osoby s postižením v regionech Uničovsko, Šumpersko a Šternbersko.

Jaké služby tedy nyní osobám s postižením poskytujete?

Vincentinum je domovem pro osoby se zdravotním postižením, který nabízí nejen ubytování, zdravotní péči, pomoc při zvládání běžných každodenních úkonů, ale i další aktivity, jako například fyzioterapii, logopedii nebo hipoterapii a canisterapii. Naše sociální služba poskytuje celoročně podporu a péči celkem 217 osobám, a to jak dětem, mládeži, dospělým lidem a seniorům obou pohlaví s mentálním a vícenásobným postižením.

Ve šternberském Vincentinu péče o postižené osoby začala v padesátých letech minulého století. V roce 1951 bylo z Prahy do Šternberka přestěhováno přibližně 300 osob. Vincentinu byl přidělen zrušený klášter a dva zchátralé 400 let staré domy, bývalé vojenské objekty. V těchto budovách poskytujeme sociální službu doposud.

Jak tedy budou vypadat vaše služby po transformaci?

Do procesu transformace je zařazeno 68 osob s vysokou i s nízkou mírou podpory. Základním principem transformace Vincentina je vnímat každého člověka jako jedinečnou bytost s individuálními potřebami a vytvořit nové typy sociálních služeb respektující jejich specifické schopnosti a zdravotní stav.

Někteří uživatelé budou žít stále v domovech pro osoby se zdravotním postižením, několika uživatelům se budeme snažit poskytovat službu v domově se zvláštním režimem z důvodu zachování jejich bezpečí. Nově vzniklá chráněná bydlení budou podporovat v maximálně možné míře samostatnost a dovednost uživatelů.

V čem tyto služby budou jiné od současného stavu?
Osobám, které jsou zapojeny do tohoto projektu, se téměř od základu změní jejich dosavadní život: většina z nich žije od dětství ve velkém pobytovém zařízení, ve velkých kolektivech, s různými vlivy velkého množství pracovníků. Nyní se přestěhují do domácností s maximálním počtem 6 členů, již nyní mezi sebou udržujích přátelské nebo partnerské vazby.

Předpokládáme, že dojde k odstranění prvků velkých „institucí“, nebude docházet k „přepečovávání klientů“, sníží se projevy agresivity vůči okolí i sobě samému. Již nyní je podpora uživatelů zaměřena na získávání patřičných dovedností a návyků pro běžné domácí práce, na upevnění dovedností například při stolování.

V budoucnu se budou sami rozhodovat, jak si vybaví svůj pokoj, co budou dělat ve volném čase. Pro některé uživatele vzniknou nové příležitosti – pracovní uplatnění na běžném trhu práce, prohloubení či získání nových sociálních vazeb, plnohodnotné začlenění do společnosti přestěhováním do samostatných bytů.

Jak se díky transformaci změní práce vašich zaměstnanců?

Ve Vincentinu v současné době pracuje téměř 200 zaměstnanců různých profesí, kteří se snaží život obyvatel Vincentina přiblížit životu spoluobčanů v běžném sociálním prostředí a vedou je k tomu, aby obyvatelé zvládli používat veřejné služby, aby dokázali uplatňovat svá práva a nároky, dostáli svým povinnostem.

V projektu dojde k přesunu některých pracovníků, a to nejen v našem současném pracovišti, ale také v rámci nově vzniklých pracovišť v nových lokalitách. U všech stávajících zaměstnanců proběhlo dotazníkovým šetření zjištění jejich zájmu o budoucí pracovní působení.

U některých pracovníků se tím vyřeší dojíždění, protože bydlí v místech budoucích sociálních služeb. Předpokládáme také vznik nových pracovních míst, což je jedním z pozitivních vedlejších produktů tohoto procesu.

U stávajících pracovníků předpokládáme osobní profesní růst, ať již prostřednictvím zvyšování kvalifikace či prostřednictvím rekvalifikace. Plně si uvědomujeme, že zaměstnanci budou muset prokázat mnohem větší zodpovědnost a samostatnost, a to zejména na odloučených pracovištích. Dá se říci, že dojde u všech pracovníků, a hlavně u pracovníků v přímé péči, k rozšíření variability jejich práce.

S přípravou transformačního plánu pomáhá ve Vincentinu pracovnice Národního centra podpory transformace sociálních služeb? Co vám tato spolupráce přináší?

Jako významný úkol pro následující období vidíme úzké kontakty se zástupci obcí a místních komunit, ve kterých bude nové bydliště našich uživatelů, a intenzivní komunikaci s budoucími návaznými a podpůrnými službami v daných lokalitách.

Pracovnici Národního centra vnímáme jako nestranného pozorovatele, který je schopen přinášet nové informace a nápady, dívat se na chod zařízení a potřeby uživatelů a zaměstnanců i z jiných úhlů pohledu.

24. 5. 2011

Kontakty:

Vincentinum – poskytovatel sociálních služeb Šternberk, www.vincentinum.cz
Mgr. Karel Ryjáček, ředitel
585 004 706,
reditel@vincentinum.cz