Co přinese Transformace DZP Salašská, Velehrad

Domov pro osoby se zdravotním postižením – dříve Ústav sociální péče pro mládež na Velehradě je jedno z 11 zařízení organizace Sociálních služeb Uherské Hradiště, které poskytují pobytovou službu domov pro osoby se zdravotním postižením. V roce 1949 do původně církevní budovy Stojanova přišlo prvních 30 lidí s mentálním postižením.  V roce 1960 vznikl Ústav sociální péče a jeho kapacita se postupně zvyšovala na 240 lůžek. Po roce 1989 v rámci restituce majetku byla předána budova Stojanova církvi a někteří klienti byli přemístěni do jiných Ústavů sociální péče na Uherskohradištsku. Vedle historické budovy Stojanova byly vystaveny tři pavilony s kapacitou 95 lůžek, kde je služba poskytována dodnes.

Hokejisté na návštěvě DOZP Salašská, Velehrad

Zdroj fotografie: Mediafax.cz

V současnosti je služba DZP poskytována 85 klientům s různou mírou mentálního i kombinovaného postižení. I přes velkou snahu pracovníků poskytnout uživatelům co nejkvalitnější péči a podporu je tato snaha limitována nevyhovujícím prostředím, např. prostory nejsou bezbariérové, uživatelé nemají dostatek soukromí, vybavení je zastaralé, chybějí venkovní prostory. Z těchto důvodů byl domov zařazen do projektu Podpora Transformace pobytových sociálních služeb.

Co jsme již pro změnu života našich klientů udělali?
Prvním krokem bylo přesvědčit klienty a pracovníky, že transformace přinese zlepšení kvality života našich klientů.  Zpočátku jsme se setkali s určitými obavami ze strany klientů i pracovníků. U klientů to byla obava z opuštění obce Velehrad, kde mají již vybudovanou řadu vztahů s místními občany, s řádovými sestrami. Pracovníci měli obavy ze ztráty zaměstnání, ze zvládnutí nových způsobů práce a o to, že sami klienti změnu nepřijmou. Bylo třeba intenzivně informovat o celé změně klienty i pracovníky. Motivací bylo i předávání zkušeností z jiných zařízení, kde již byla myšlenka transformace zaváděna do praxe.

U klientů jsme se snažili zaměřit jejich individuální plány na rozvoj jejich dovedností a uvědomování si svých možností. Byly to malé krůčky, ale postupně se uživatelé naučili rozhodovat se o svém denním programu, manipulovat s penězi, nakupovat, ovládat mobilní telefony, samostatně navštěvovat různé veřejné akce, cestovat apod.
Byl vytvořen multidisciplinární transformační tým. Prvním úkolem tohoto týmu bylo zpracování transformačního plánu, který v současné době čeká na schválení MPSV. Náplní práce transformačního týmu je nyní tento plán realizovat.

Kam klienti ze zařízení půjdou?
Bude zřízena pobytová sociální služba typu chráněné bydlení pro 24 uživatelů (2 objekty o maximální kapacitě 12 lůžek).
Sedm uživatelů odejde k řádovým sestrám Kongregace Sv. Cyrila a Metoděje, které v současné době pro tyto lidi dokončují objekt typu chráněné bydlení na Velehradě.
Uživatelé, kteří nejsou vhodnou cílovou skupinou pro službu typu chráněné bydlení, přejdou do jiných domovů pro osoby se zdravotním postižením, začleněných do příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště. Tito uživatelé případně mohou dle vlastního výběru využít služby jiného poskytovatele.

Kde služby vzniknou?
Vznik nových sociálních služeb je předpokládán na území měst Uherské Hradiště a Staré Město. V rámci tohoto procesu je plánována celková kapacita sociální služby chráněné bydlení 60 lůžek (24 lůžek je určeno uživatelům stávajícího DZP Salašská a 36 lůžek je určeno pro uživatele z jiných domovů pro osoby se zdravotním postižením začleněných do příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště).

Co bude s objektem na Velehradě po opuštění klienty?
Budova bude nabídnuta k odprodeji Oblastní Charitě Uherské Hradiště. Ředitel Oblastní Charity Ing. Jiří Jakeš by chtěl v prostorách zřídit několik služeb, zvláště ty, po kterých je v regionu největší poptávka a na které kapacitně nestačí stávající služby, jako je odlehčovací služba, denní stacionář pro seniory, domov se zvláštním režimem především pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Také zvažují zřízení hospicové péče (kamenný hospic), která v regionu zcela schází.
Velehrad je pro poskytování služeb Oblastní Charity zcela ideální, protože je poutním místem a  samotná budova je v sousedství církevního objektu Stojanov, který je vlastníkem přilehlé klidné zahrady. Zahradu by mohli senioři využívat k trávení odpočinku a relaxace. Velkým přínosem může být vznik nových pracovních míst pro stávající zaměstnance, kteří by nemuseli mít obavu o ztrátu zaměstnání. Oblastní Charita má také zájem zachovat stávající kuchyň a prádelnu, kterou by využívala i pro Domácí pečovatelskou službu. Předpokládá, že by zaměstnávala i lidi se zdravotním postižením, zvláště stávající klienty, kteří by projevili zájem zde pracovat.

Kde budou klienti zaměstnání?
Plánován je vznik návazné sociální služby typu sociálně terapeutické dílny o kapacitě 30 míst pro uživatele chráněných bydlení. Tento typ služby v regionu Uherské Hradiště zcela schází.
V plánu je založení Občanské sdružení, které by se mělo zabývat především vyhledáváním a zprostředkováním pracovních příležitostí pro uživatele nejen DZP Velehrad, ale všech zařízení Sociálních služeb Uherské Hradiště.
10. 6. naše zařízení navštívili hokejisté NHL. Přišli osobně pozvat naše uživatele na přátelské fotbalové utkání ve sportovním areálu Staré Město. Po tomto náročném utkání nám předali finanční dar, který je účelově vázán pro využití našich nejmenších uživatelů. Při tomto setkání sportovci projevili zájem o další spolupráci. Tato vstřícnost nás potěšila a chtěli bychom ji využít při realizaci občanského sdružení (mediální tváře).

  Hokejisté na návštěvě DOZP Velehrad - Salašská

Zdroj fotografie: Mediafax.cz

Autorky: Mgr. Jana Tomšová,
regionální pracovnice NC ve Zlínském kraji 
a Pavlína Vavřiníková,
Odborný pracovník NC v zařízení DOZP Velehrad – Salašská