Fotograf Jindřich Štreit podporuje projekt transformace

J.StreitMinisterstvo práce a sociálních věcí a Národní centrum podpory transformace sociálních služeb oslovilo fotografa Jindřicha Štreita, aby se svým uměním zapojil do společného projektu. Jeho úkolem bylo nafotit kolekci snímků, která bez zbytečných slov vypoví, jak důležitá je humanizace pobytových zařízení sociální péče.

Jak důležité je vyměnit ústav za přirozené prostředí. Takto zrozená speciální kolekce dokumentárních fotografií slavného tvůrce byla minulý týden ve čtvrtek představena u příležitosti zahájení výstavy v Domě kultury Města Ostravy. Expozice potrvá až do konce března.

Legenda české fotografie Jindřich Štreit. Autor: Deník

Téma nebylo nové
Zadané téma nebylo pro Štreita ničím novým, o sociální služby se zajímal už v předrevoluční době. „Myslím, že se situace po sametové revoluci začala hodně měnit k lepšímu. Můj názor je, že tito lidé jsou bezbranní a proto potřebují naši pozornost, ochranu, pochopení a hlavně pomoc. Při návštěvách zařízení mě hodně překvapilo množství lidí, kteří jsou v nich umístěni,“ potvrdil Jindřich Štreit.

Téma lidských vztahů a sociální vazby byly vždy námětem Štreitovy umělecké tvorby. „S životem lidí s postižením jsem se blíže seznámil díky svým návštěvám různých sociálních zařízení v okolí, kde jsem mohl fotografovat, dostalo se mi možnosti dlouhodobě se stýkat s jejich obyvateli a rozmlouvat s nimi,“ potvrdil umělec.

Schází jim domov
Už tehdy vznikla řada fotografických souborů, které nikdy nezapadly a stále se vystavují. S jedinečnou atmosférou těchto institucí se diváci díky Štreitovým snímkům mohli důvěrně seznámit nejen při expozicích, ale také v mnoha tištěných doprovodných katalozích. „Osobně považuji vytváření skutečného domova místo života v ústavu za ten nejlepší možný cíl a velmi jej podporuji,“ přiznal Štreit svůj osobní vztah k aktuálnímu projektu.
Autor: Dita Voznicová
zdroj

06.03.2012 Ostrava, Sovinec