Spolupráce v oblasti transformace sociálních služeb přináší výsledky

Ve dnech 17. a 18. května 2012 se v prostorách KÚ Moravskoslezského kraje uskutečnily dvě významné akce, které jsou výsledkem dobré spolupráce kraje s Národním centrem podpory transformace sociálních služeb. Tou první je seminář s názvem Hygienicko-epidemiologické nároky na sociální péči a tou druhou akcí je kulatý stůl zaměřený na téma zaměstnávání lidí s postižením.

„Jedná se o další kroky k tomu, jak rozvíjet diskusi a vytvářet platformu pro spolupráci všech, jejichž záměrem je změna přístupu společnosti k lidem s postižením a také podpora těchto občanů v přijímání odpovědnosti za svůj život, možnosti žít co nejvíce nezávisle.“ sdělila Šárka Hlisnikovská z Národního centra.

První zmiňovaná akce se uskutečnila 17. 5. 2012 a to seminář s názvem „Hygienicko-epidemiologické nároky na sociální péči“. Účelem tohoto semináře bylo zvýšit povědomí o procesu transformace sociálních služeb mezi zaměstnanci krajských hygienických stanic, hledat řešení pro harmonizaci výkladu legislativy a sdílení již získaných zkušeností. Cílovou skupinu tvořili zástupci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje a jejích územních pracovišť a rovněž zástupci poskytovatelů zejména pobytových sociálních služeb. Diskuze se dotýkala konkrétních témat ohledně stravovacích a prádelenských provozů, prostor pro skladování např. kompenzačních pomůcek a nakládaní s nebezpečným odpadem apod. Účastníci mimo jiné ocenili praktické zaměření tohoto semináře a dostatečný prostor k vyjasňování si problémových otázek vzešlých z  praxe.

Druhou akcí, konanou dnes 18. 5. 2012 byl kulatý stůl zaměřený na téma zaměstnávání lidí s postižením. Účelem tohoto setkání bylo diskutovat o možnostech a překážkách zaměstnávání lidí s postižením v kontextu procesu transformace a poukázat na problematické okruhy i dobrou praxi. Účastníky kulatého stolu byli zástupci poskytovatelů sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje, stejně jako zástupci organizací zaměstnávající lidi s postižením, úřadu práce a další. Z následné široké debaty vyplynulo, že palčivým problémem je ustrnulý přístup některých zaměstnavatelů včetně části veřejnosti k potřebám a zájmům lidí s postižením. Uvedené poznatky je potřeba reflektovat také v kontextu transformačních aktivit, které souvisí nejen se změnami podmínek bydlení lidí se zdravotním postižením, ale také s podporou těchto lidí v jejich návratu do společnosti obecně – tedy s hledáním návazných zdrojů, mezi které nepochybně patří také pracovní uplatnění.

„Velice oceňuji dobrou spolupráci s Národním centrem podpory transformace, která umožnila realizaci těchto akcí v součinnosti s Moravskoslezským krajem. Projednávané oblasti vycházely z aktuálních problémů v současné společnosti, se kterými se v rámci změn, při přechodu z velkokapacitních ústavních sociálních služeb na bydlení v bytech a domech, v regionu potýkáme. Jako zásadní vnímám možnost otevřeného dialogu, sdílení zkušeností a spolupráci na více úrovních“, shrnul náměstek hejtmana Ing. RSDr. Svatomír Recman.

Zpracoval/a: Šárka Vlčková, tisková mluvčí
Odbor kancelář hejtmana kraje
18. 5. 2012