Transformace je šancí pro celou společnost

Jsem velmi ráda, že postupně také v naší republice dochází k tak zásadním změnám v oblasti péče o osoby se zdravotním postižením, jako je transformace pobytových sociálních služeb. Vnímám tento proces za nesmírně důležitý, zejména ve vztahu k samotným uživatelům služeb, kteří často žijí v zařízeních, která po technické stránce nejsou schopna nabídnout ani základní soukromí a jako doklad minulosti stojí na okrajích malých obcí.

Transformaci pobytových sociálních služeb vidím jako šanci. Na prvním místě šanci pro uživatele, kteří budou moci uplatňovat svá práva – jako je osobní svoboda a svoboda pohybu, právo na ochranu soukromí, právo na osobní a rodinný život nebo právo svobodně se rozhodnout. Přechodem uživatelů z velkých pobytových zařízení zpět do místní komunity mohou dosáhnout maxima rozvoje svých schopností a dovedností a využívat běžných možností života v komunitě tak, jako to běžně dělají jejich vrstevníci.

Zároveň je proces transformace šancí pro celou společnost. Protože se týká vždy celé místní komunity, nejen zařízení samotného, přispívá ke změně nahlížení veřejnosti na lidi s postižením. Pro mnohé je získáním chybějících zkušeností a informací o kvalitě života lidí s postižením. Myslím si, že transformace pomůže překonat řadu bariér a mýtů, které často veřejnost o lidech s postižením má.

Město Vsetín je v současné době partnerem, který spolupracuje v procesu transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením v Zašové. V součinnosti se Zlínským krajem pomáháme vyhledávat nové možnosti pro zřízení chráněného bydlení pro skupinu uživatelů daného zařízení.

V našem městě je široká nabídka sociálních služeb, která může nabídnout své kapacity pro nově příchozí uživatele. Proto otázku návazných služeb řešíme také společně s poskytovateli služeb pro osoby se zdravotním postižením, zejména sociální rehabilitace, sociálně terapeutických dílen, osobní asistence a řady dalších, vnímáme je jako prioritní a podílíme se na jejich spolufinancování. 

Za prospěšnou považuji již navázanou spolupráci domova v Zašové a poskytovatelů služeb ve Vsetíně. Skupina uživatelů pravidelně navštěvuje pracoviště sociální rehabilitace občanského sdružení ELIM, spolupracuje s týdenním stacionářem Domov Jitka o.p.s. a několik uživatelů se úspěšně účastnilo rekvalifikačního kurzu, pořádaného Charitou Vsetín.

Roli města vidím zároveň v oblasti komunikace s občany na dané téma, se snahou o vytvoření pozitivního přístupu veřejnosti k novým uživatelům, resp. možným budoucím obyvatelům města. Proto také rádi opakovaně přivítáme pracovníky a uživatele domova na tradiční akci Den bez bariér, kde budou prezentovat svou činnost široké veřejnosti.

K lepšímu pochopení problematiky jsme navázali spolupráci se samotným zařízením, opakovaně jsme jej navštívili a navázali tak úzkou spolupráci s týmem připravujícím transformaci. Cením si otevřené a konstruktivní spolupráce, která je vedená snahou zvládnout tak náročný proces v zájmu zlepšení kvality života lidí s postižením. Věřím, že i naše město svým dílem k dosažení cíle přispěje.

Bc. Květoslava Othová, Místostarostka města Vsetín
červen 2012