Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje vyzval ke spolupráci a zapojení do procesu transformace

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje vyzval ke spolupráci a zapojení do procesu transformace v rámci tematické konference pořádané krajem.

Moravskoslezský kraj v polovině října uspořádal konferenci k individuálnímu projektu „Podpora procesu transformace pobytových sociálních služeb v Moravskoslezském kraji“.

„Transformace však není cílem, ke kterému směřujeme, hlavní a zásadní je změna kvality života osob s postižením, která není závislá pouze na umožnění lepších podmínek k bydlení, ale především na přístupu k těmto lidem, kdy budou příjímání jako naši spoluobčané, sousedé, lidé z naší obce s právem se rozhodovat, svobodně se pohybovat, ale také i přijímat rizika, která přináší život“ sdělil přítomným v úvodním slovu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. RSDr. Svatomír Recman, který zároveň vyzval přítomné ke spolupráci a zapojení do procesu transformace v celém regionu.

Linie potřeby a možností součinnosti různých subjektů propojovala celý program konference a nasvědčuje jí i skladba účastníků akce. „Konference se účastnilo cca 140 osob, a to z řad příspěvkových organizací kraje v procesu transformace, externích spolupracovníků, zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, zástupců jednotlivých krajů, zástupců Národního centra podpory transformace, obcí s pověřeným obecním úřadem, vybraných poskytovatelů sociálních služeb aj.“ upřesňuje Mgr. Rajdusová, referentka pro transformaci z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Přítomní na konferenci byli seznámeni s vývojem transformace v kraji, s obsahem individuálního projektu a možnostmi, které pro poskytovatele sociálních služeb přináší. Zástupci obecních i krajských organizací, externích odborníků hovořili o svých zkušenostech s procesem, příležitostech i rizicích, které se se změnami mohou pojit. Soubor přednášek vztahujících se k realizaci procesu transformace v Moravskoslezském kraji završila shrnutím možností zapojení všech zájemců do systému transformace regionální pracovnice Národního centra v kraji. Navazující část konference byla věnována sdílení transformačních zkušeností z Kraje Vysočina, zástupkyně Ministerstva a práce a sociálních věcí se zaměřila na problematiku financování transformovaných sociálních služeb. Mgr. Maroš Matiaško, právník Ligy lidských práv, se zabýval otázkou právní pomoci lidem s duševním postižením, kteří nejsou omezeni ani zbaveni způsobilosti k právním úkonům.

„Skladba příspěvků byla velmi zajímavá, oceňujeme také pojetí konference, kdy jednotlivá vystoupení řečníků byla prokládána krátkými filmy, které souvisí s kvalitou života lidí s postižením. Zároveň je moc dobře, že zde byli přítomni i zástupci obcí, kde mají vznikat nové služby a viděli, že proces transformace se netýká jen několika málo organizací, ale přesahuje krajskou a vlastně i národní úroveň“ hodnotí akci oslovené účastnice z řad poskytovatelů sociálních služeb.

Šárka Hlisnikovská, regionální pracovnice Národního centra pro transformaci