Domov bez zámku (IOP pod lupou)

dbz_logoLogo příspěvkové organizace Domov bez zámku, bývalého Ústavu sociální péče Jinošov, má podobu siluety domečku s otevřenou střechou a několika různobarevnými hvězdičkami. „Logo představuje otevřený visací zámek, jenž naznačuje, že u nás jsou vždy dveře dokořán. A zároveň zpodobňuje budovu otevřenou našim klientům, které představují jednotlivé hvězdičky. Každá z nich má jinou barvu, protože každý člověk je unikátní osobnost. Některé hvězdičky-klienti jsou uvnitř domečku, protože potřebují víc péče, jiné hvězdičky jsou na polovině cesty z domova a další objekt opouštějí, protože jsme je připravili na život v přirozeném prostředí,“ vysvětluje Alena Brožková, ředitelka příspěvkové organizace Domov bez zámku.

Jak to všechno začalo
Když se v únoru 2008 ocitl v havarijním stavu zámeček, v němž sídlil Ústav sociální péče Jinošov, bylo třeba nejprve co nejrychlejší zvládnout tento akutní problém a zároveň do budoucna co nejefektivněji vyřešit situaci sedmdesáti klientů ústavu. Kraj Vysočina proto podal projekt do výzvy č. 2 Integrovaného operačního programu, do oblasti intervence 3.1, aktivity a) zaměřené na investiční podporu procesu a zavádění jednotného přístupu v transformaci pobytových zařízení sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb. Projekt s názvem Transformace ÚSP Jinošov s rozpočtem bezmála 62 milionů korun byl zahájen v červnu 2010. Je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu ČR. Příjemcem dotace a realizátorem projektu Transformace ÚSP Jinošov, na který navazují projekty Transformace ÚSP Jinošov II. a III., je zřizovatel ústavu Kraj Vysočina.

 Barevné domovy plné života
Ve stříbřitém oparu říjnového rána se vlevo od komunikace, vedoucí od Velké Bíteše směrem k Velkému Meziříčí, zelenají dva půvabné rodinné domky s fasádami vonícími novotou. Právě ony patří, společně s dalšími dvěma novými rodinnými domy v Náměšti nad Oslavou a centrem denních aktivit se zázemím pro management Domova bez zámku, k první části projektu Transformace ÚSP Jinošov.

V každém z těchto dvou objektů vznikne domov pro osoby se zdravotním postižením, každý bude mít své vlastní zaměstnance a vytvoří samostatnou domácnost pro šest klientů. Budovami, které by měly být stavebně dokončeny v závěru letošního října, mne provází Alena Brožková, ředitelka příspěvkové organizace Domov bez zámku. Nadšení z blížícího se nastěhování nelze přehlédnout. Se zanícením představuje prostorné kuchyně, v nichž si klienti budou moci s pomocí personálu vyzkoušet vaření, provází mne útulnými pokoji a upozorňuje na kolejnicový systém, který v jednom z domků pomůže zaměstnancům s přesunem imobilních pacientů. Solární panely na střechách zajistí ohřev teplé vody a sníží energetickou náročnost domů. V jedné z budov je i místnost denních aktivit, kde se budou klienti scházet při terapii, je zde i pokoj s vlastním sociálním zařízením, určený pro odlehčovací službu.

Stejně půvabně vypadají dva rodinné domky, které vyrůstají v Náměšti nad Oslavou. „Jsme rádi, že tyto objekty mají zcela rozdílný design,“ vysvětluje paní ředitelka, když se procházíme stavba-mi, kde se to, stejně jako v Bíteši, hemží stavbaři. „Lépe tak zapadnou do daného prostředí a ještě více zdůrazní individua-litu našich klientů. Jde nám o to, aby se co nejvíce integrovali mezi obyvatele, aby se stali součástí okolí.“

A jedeme dál. V budově, v níž dříve sídlil městský úřad, vznikne centrum denních aktivit. V přízemí bude denní stacionář se cvičnou kuchyní, prostorem, kde se klienti budou učit pracovat se dřevem, bude tu keramická dílna a hlavně sociál-ně-terapeutická dílna. v podobě kavárny pro veřejnost, v níž budou hosty obsluhovat sami klienti. V příjemné místnosti s dětským koutkem, půvabným výhledem na zámek i s venkovním posezením budou vystaveny výrobky klientů, které si budou moci návštěvníci zakoupit. V horní části budovy pak budou kanceláře pracovníků Domova bez zámku a přednášková místnost. „Cílem centra je naučit naše klienty pracovním návykům i větší samo-statnosti, více je zapojit do běžného života a podpořit jejich integraci mezi obyvatele města,“ vysvětluje paní Alena Brožková.

Žijeme mezi vámi
Tím vším však transformace Ústavu sociální péče Jinošov zdaleka nekončí. V průběhu dalších dvou částí tohoto rozsáhlé-ho projektu vyrostou dva rodinné domy v Pucově, kde najde svůj domov v podobě chráněného bydlení dvanáct klientů v seniorském věku. „Staráme se o lidi s mentálním a kombinovaným postižením ve věku nad 18 let, věkový průměr v současné době dosahuje 57 let,“ pokračuje paní ředitelka. Někteří klienti bydleli v jinošovském zámku více než 40 let. „Byli zvyklí na klidné vesnické prostředí. To jim Pucov, který leží mezi Bíteší a Náměští, poskytne. Navíc je zde dobré dopravní spojení do obou měst, takže budou moci v Náměšti navštěvovat centrum denních aktivit, z Bíteše to k nim nebude mít daleko naše zdravotní sestra.“

Ve druhé části projektu transformace bude postaven rodinný dům v Okříškách a ve stejné obci bude další rodinný dům rekonstruován, domek vyroste i v Jaro-měřicích. Třetí část projektu zahrnuje chráněné bydlení, které vznikne rekonstrukcí rodinného domu v Náměšti nad Oslavou v Nerudově ulici, kde bude jedna skupinová domácnost pro šest lidí a jedna individuální pro jednoho klienta, a rekonstrukci rodinného domu v Hrotovicích. Tady budou dvě domácnosti po šesti lidech. „Všechny zmíněné objekty nabídnou individuální péči šitou klientům přímo na míru. Někdo potřebuje pozornosti víc, někdo méně. Ve velkokapacitním ústav-ním zařízení není možné věnovat všem dostatečnou míru pozornosti, v menších ubytovacích zařízeních však tuto možnost mít budeme,“ doplňuje Marta Valová, která jako odborná pracovnice Národního centra podpory transformace sociálních služeb v Domově bez zámku a v Ústavu sociální péče Křižanov pomáhá transformační proces metodicky vést. Společně s paní ředitelkou Alenou Brožkovou stála u zrodu jinošovského transformačního procesu, který je pilotním projektem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

„O přínosu transformace jsme měli možnost hovořit i se zástupci Evropské unie, kteří nás ubezpečovali, že integrace našich klientů do běžného života je prospěšná pro všechny strany,“ pokračuje Marta Valová. „Dnes, když příbuzní vidí, v jak důstojných podmínkách rozvíjejí-cích individuální schopnosti a dovednosti budou jejich rodinní příslušníci žít, jsou nadšeni.“ V nových domovech budou klienti Domova bez zámku žít v přirozeném prostředí, mohou chodit na procházky městem, nakupovat, zajít si do restaurace, seznamovat se s okolím a ono s nimi. „V místech našich domovů pořádáme například Hry bez hranic, při nichž se s našimi klienty seznamují děti pátých tříd základních škol,“ vypráví paní Alena Brožková. „Děti si vyzkoušejí pohyb na invalidním vozíku, se zavázanýma očima se snaží rozeznat předměty denní potřeby, seznámí se s tím, jak se žije člověku, který neslyší. Poznávají nejen život hendikepovaných osob, ale také naše klienty osobně, hledají k nim cestu. A pak o tom všem vyprávějí rodičům… Jen tak, že o sobě budeme vědět, můžeme bořit bariéry, kterých je, bohužel, ještě hodně.“

 Nepromarněná příležitost
Pilotní projekt Transformace ÚSP Jinošov odstartoval v sociální oblasti Kraje Vysočina i další pozitivní změny a inspiroval také okolí. „Dnes už se díky Integrovanému operačnímu programu můžeme pochlubit humanizovaným sociálním zařízením. To jsme nedávno představili například zástupcům našeho partnera, Nitranského kraje, které proces transformace velmi zaujal,“ říká Jiří Bína, vedoucí oddělení sociálních služeb Kraje Vysočina, a dodává: „Finanční prostředky z IOP v našem kraji nastartovaly zkvalitňování životních podmínek hendikepovaných lidí a motivovaly nás k hledání nových řešení, která by nabídla více soukromí, umožnila vytvářet nové sociální vazby a lépe využívat dostupné veřejné služby.“ Vedení kraje chce rovněž dosáhnout toho, aby klienti sociálních služeb nacházeli nový prostor pro život v místě, v němž celý život žili a které znají. Pozitivem je také to, že díky transformačnímu procesu mohou hendikepovaní občané lépe nalézt práci. „Pro-stě můžeme říci, že Integrovaný operační program a nastartovaný transformační proces jim radikálně, a rozhodně k lepší-mu, mění život,“ konstatuje Jiří Bína.

Transformací ÚSP Jinošov změny v sociální sféře Kraje Vysočina zdaleka ne-končí. „Podobné kroky připravujeme i v dalších třech zařízeních zaměřených na péči o klienty s mentálním a kombinovaným postižením. Tato zařízení už spolupracují s Národním centrem podpory transformace sociálních služeb,“ uzavírá Jiří Bína s tím, že v danou chvíli už je ze zdrojů kraje přestavěn na chráněné bydlení domek ve Světlé nad Sázavou, který bude využívat Domov Háj, bývalý Ústav sociální péče Háj. V ústavu v Křižanově je připraven projekt na stavbu čtyř domácností, další čtyři domácnosti by měly vzniknout v ÚSP Těchobuz, kde se integrace klientů pozitivně odrazila i v pracovních příležitostech, které nabídla privátní společnost. Hvězdy v podobě úspěšně integrovaných klientů vystupují na oblohu nad Vysočinou a září nebývale jasným světlem…

Text a foto: Lenka Gulašiová
zdroj: IOP pod lupou, www.mmr.cz

Název projektu      Transformace Ústavu sociální péče Jinošov
Oblast intervence  3.1 a) Služby v oblasti sociální integrace
Příjemce                Kraj Vysočina
Období realizace   18. 6. 2010 – 15. 5. 2013
Celkový rozpočet   58 184 075 Kč
Výše dotace z EU  49 456 463 Kč