Pryč z ústavu, klienti Vincentina dostanou "své" byty a domácnosti

Zdravotně postiženým lidem, kteří prožili velkou část svého života za zdmi ústavů a pobytových zařízeních, se nyní otevírají nové možnosti.
Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo s realizací projektu Podpora transformace sociálních služeb, který se snaží začlenit takto hendikepované lidi do společnosti a umožnit jim relativně normální život ve vlastních domácnostech nebo rodinách.

Pryč z ústavuV Olomouckém kraji se do projektu zapojilo občanské sdružení Vincentium, poskytovatel sociálních služeb ve Šternberku.

Vincentium pomáhá přes 200 klientům s mentálním nebo vícenásobným postižením. Snaží se rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti tak, aby byli maximálně samostatní a soběstační.
Díky tomu se do projektu mohla zapojit řada jejich chráněnců.

„Do projektu se začlenilo 68 našich klientů, kteří budou bydlet v nových lokalitách. Olomoucký kraj spolu s námi vybuduje infrastrukturu v domech a bytech pro skupinové domácnosti. Realizací projektu dojde k výstavbě nových domů v obci Lužice, městě Uničov a Šternberk, kde k tomuto účelu koupíme ještě dva byty. Budeme rekonstruovat i dva objekty v Šumperku," řekl ředitel zařízení Vincentium Karel Ryjáček.

Stavět a rekonstruovat se začne na počátku příštího roku a zhruba v polovině roku 2014 by měly být prostory obydlené. Náklady na výstavbu budou asi 90 milionů korun.

V České republice se Podpory transformace účastní 32 ústavních zařízení, která poskytují služby 3 800 lidem s postižením. Z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu bylo na podporu začlenění postižených vyčleněno 1,3 miliardy korun. Projekt zatím pomohl 445 lidem, kteří odešli z pobytových sociálních služeb do komunitních služeb, rodin, nebo vlastních domácností.

Olomouc, 6. 12. 2012

Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/
Foto: Dana a Tonda - klineti šternberského Vincentina. Ilustrační foto Autor: DENÍK/Petra Pášová