Konference podpořila transformaci ústavních služeb pro lidi s postižením

Odborníci z celého Česka i ze zahraničí diskutovali otázky spojené s transformací velkokapacitních ústavních sociálních služeb pro lidi s postižením. Na konferenci Život v komunitě promluvili i ti, kterých se transformace týká nejvíce – lidé, kteří díky ní opouštějí ústavní zařízení a mohou žít běžným životem ve společnosti.

Vystoupení ministra J. Drábka na konferenci Život v komunitě.

Praha, 3. listopadu 2011

1. a 2. listopadu se v Praze konala konference, kterou navštívilo více než 250 odborníků z celého Česka i ze zahraničí. Kromě domácích odborníků na poskytování sociálních služeb lidem s postižením na ní promluvil např. zástupce chorvatské společnosti sebeobhájců nebo profesor univerzity v americkém Delaware. Příspěvky se nesla podpora transformačního procesu, který v Česku probíhá.

„Nic mne tam nedrželo“

„K vrcholům programu patřilo vystoupení pana Petra Kokeše, který před velkým sálem hovořil o tom, jak a proč se dostal do ústavu – a jak je nyní spokojený, protože už v ústavu nežije a vede samostatný život,“ uvedla Tereza Kloučková z Ministerstva práce a sociálních věcí, v jehož projektu byla konference pořádána. „Když odpovídal na dotazy z publika, zazněla otázka, která se ptala na to, jak se připravoval na odchod z ústavu do běžného prostředí. Jeho odpověď byla stručná: Nijak, sbalil jsem se a vypadl, nic mne tam nedrželo.“

Další příspěvky se zaměřovaly např. na rizika, která s sebou přináší přechod lidí z ústavů do běžného prostředí, a na způsob, jak s nimi pracovat. Diskutovalo se zejm. o tom, že je nutné rizika vyhodnocovat a poměřovat je běžným životem, v němž jsou lidé vystaveni také řadě rizik, např. v dopravě, zaměstnání apod.

Podpora transformace

Výrazným tématem konference byla podpora, kterou transformace ústavů má od Ministerstva práce a sociálních věcí. V jeho pilotním projektu je zapojeno přes 30 velkokapacitních ústavních zařízení, která pracují na tom, aby umožnila svým klientům návrat do běžného života. Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

„Součástí tohoto projektu je Národní centrum podpory transformace sociálních služeb, které zajišťuje personální podporu a vzdělávání pracovníků zapojených organizací a krajů,“ doplnila Tereza Kloučková. „40 pracovníků Národního centra působí přímo v krajích a zařízeních, kde pomáhají s činnostmi, které transformace ústavů obnáší.“

Na konferenci vystoupil také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který na transformaci ocenil zejm. to, že začleňuje lidi s postižením do společnosti a pomáhá jim stát se jejími aktivními členy. V rozhovoru, který poskytl organizátorům, zároveň komentuje účel a přínosy transformace: rozhovor naleznete na www.trass.cz.

Konference přístupná lidem s postižením

V rámci začleňování lidí s postižením do běžného života a do rozhodování o tom, jak má proces transformace vypadat, byla konference pojednána tak, aby byla přístupná i lidem se ztíženými možnostmi komunikace.

„Využívali jsme barevné kartičky, které účastníci používali, když např. něčemu nerozuměli nebo chtěli položit doplňující otázku. S přípravou nám pomáhala Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. K dispozici byl také simultánní přepis mluveného slova, který slouží zejm. neslyšícím, ale ocenila ho i řada dalších účastníků konference,“ vysvětlil Milan Šveřepa, vedoucí Národního centra. „Byla to pro nás nová zkušenost a myslím, že se začátečnickými nedostatky se to docela povedlo. Díky podpoře pracovníků služeb, s nimiž spolupracujeme, se konference zúčastnilo asi 20 lidí s postižením. Nejen jako účastníci, ale i v roli řečníků. Rád bych všem, kdo se na tom podíleli, velmi poděkoval.“

Ivana Pazdziorová telefon: 739 548 469
manažerka PR aktivit e-mail: ivana.pazdziorova@trass.cz